Metin2hile.net Metin2 Hileleri , Onlineoynuyoruz.com Silkroad Online , Onlineoyun.forumotion.com Conquer Online
 
AnasayfaPortalSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
Muhteşem Yüzyıl İzle - Kurtlar vadisi pusu son bölüm


Paylaş | 
 

 Genel Ama Detaylı Bir Bakış

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
mekanci45

avatar

Mesaj Sayısı : 16
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 19/11/09
Yaş : 28

MesajKonu: Genel Ama Detaylı Bir Bakış   Cuma Kas. 20, 2009 6:40 pm

Balance Nedir , Etkisi Nelerdir ve Nasıl Değiştirilir ?
Bu oyunda aslında çoğumuzun dikkat etmediği , ancak pvp'lerde neredeyselvl'den dahi daha çok önemli olan bir etkendir 'Balance Değerleri'.Pekiama bu balance tam olarak ne işe yarar ?
Balance değeri 2 ayrı değer altındadır.Bunlardan birisi Phy Balance ,diğeri ise Mag Balance'dır.Bu değerler pvp'lerde verdiğimiz ve bizevurulan damage'i direkt olarak etkileyen değerlerdir.Bu değerlerinartması verdiğimiz damage'i arttırmakla beraber , bize verilen damage'ide direkt olarak azaltıcı etki yapar.Bu değerler sadece üzerimizdekiitemlerin bize verdiği STR ve İNT bonusu ile ve her lvl alışımızdakarakterimize verilen 3 stat points'ini harcadığımız STR ve İNT iledeğişir.Yani üstümüzdeki itemin SoS , SoM , SoSuN , Garment , Armor yada '+' olup olmaması , Balance değerlerine etki yapmaz.Str PhyBalance'i , İnt ise Mag. Balance'ı etkiler.Balance değeri oldukçaönemlidir ve kesinlikle %100 üzerinde tutulması gerekendeğerlerdir.Tabii bu her ikisi içinde geçerli değildir.Nuker ve pure ntbir char'ın phy balance değerinin %100 olması mümkün değildir.Aynışekilde bu durum pure str bir glavier için mag balance'dageçerlidir.Yani pure int charlar'ın Mag. Balance değerini , pure strcharlar'ın ise Phy Balance değerini %100'ün üstünde tutmaya çalışmalarıgerekmektedir.Her 5 int bonusu , Mag Balance değerini %1 arttırırken ,her 5 str bonusu da Phy Balance oranını %1 arttırır.

Mag ve Phy Defans Nedir , Etkisi Nelerdir ve Nasıl Değiştirilir ?
Her karakterin 'c' tuşuna bastığımızda gördüğümüz bir Phy ve MagicDefans oranı vardır.Bu oranlar karşımızdaki monster ya da herhangi biroyuncunun vuruşunu süzücü etki yaparlar.Bilindiği gibi oyunda 3 farklıprotector(Elbise) seçimi vardır.Bunlar Armor , Garment ve Protectorolarak adlandırılmışlardır.Bunların kendi aralarında çeşitli farklarıvardır.Armor oyunda en yüksek Phy. Defans veren ancak Mag. Defansyönünden oldukça düşük özellikte olan elbise seçeneğidir.Protector iseArmor kadar olmasa da iyi oranda Phy Defans sağlayan ancak bununyanında Armor'a nazaran çok daha güçlü Mag. Defans veren bir elbiseseçeneğidir.Garment ise Armor'un tam zıttı olarak , oldukça yüksek Mag.Defans veren ancak Phy. Defans yönünden de oldukça düşük değerleresahip olan son elbise seçeneğidir.Bunlar içerisinden char'ınyapılandırmasına göre uygun olan seçilip , giyilmelidir.Çünkü birchar'ın defansını tek etkileyen giyindiği protector çeşidi dışında lvlbaşına verilmiş olan int/str'ye de bağlıdır.Bu yüzden pure int birchar'ın garment giyinmesi ya da pure str bir char'ın armor giyinmesioldukça yanlış ve tehlikeli bir seçimdir.Oyunda en önemli seçimlerdenbiri giyinilecek protector seçimidir.Gerçi zaten oyunda bu seçimleriçin kalıplaşmış ve neredeyse hepimizin bildiği çeşitli bilgilervardır.Mesela Blader için Garment ya da Sworder bir char için Protectorgibi...Ancak elbette bu durum biraz da server'daki char tipininyoğunluğuna bakar.Örnek olarak eğer bulunduğunuz server'da İnt charyouğunluğu varsa o zaman Magic Defans'a daha çok önem vermeniz gerekirgibi...Aynı zamanda defans değerine etki edici skill'ler debulunmaktadır.Cold'da bulunan Frost Guar Series (Buff) ve Cold Armor(Pasif) Phy Defansı arttıran , Fire'da bulunan Fire Protection Series(Buff) ise Mag. Defansı arttıran skill'lerdir.Yine Bicheonmastery'sinde bulunan Shield Technique Series'de shiled kullananchar'ların kullanabildiği , kısa süreli ancak oldukça yüksek miktardaPhy. Defans vermektedir.

Parry Ratio Nedir , Etkisi Nelerdir ve Nasıl Değiştirilir ?
Parry Ratio oyunda hem Mag. hem de Phy Defans özelliklerini bir aradataşıyan en önemli defans unsurlarından biridir.Karşıdaki kişinin AttackRate özelliğini kırıcı etki yapar ki bu da direkt olarak hem Mag. hemde Phy. hasarın size daha düşük etki etmesi anlamına gelir.Parry Ratioözelliği üzerinizde bulunan itemler ve çeşitli buff'lar iledeğiştirilebilen bir özelliktir.Eğer üzerinizdeki elbiselere bakacakolursanız , orda her birinin kendine göre bir Parry Ratio değerininolduğunu görürsünüz.Üzerinizdeki itemlerin verdiği değerlerin toplamıkadar Parry Ratio'nuz bulunur.Ancak bu değeri Lightning mastery'sindeki1'i pasif diğer ise buff olmak üzere 2 skill'le daha desteklemek vearttırmak mümkündür.Bunların adları : Concentration Series (Buff) veHeaven's Force (Pasif)'dur.Ayrıca itemlerinizdeki Parry Ratiodeğerlerini de Jade Tablet of Dodging ve Ruby Tablet of Dodgingtabletleri ile değiştirmeniz mümkündür.Jade Tablet of Dodging RubyTablet of Dodging'e göre etkisi daha yüksek olan ve iteme ekstra olarakeklenen , Ruby Tablet of Dodging ise itemin orjinal Parry Ratio'sunudeğiştiren tablettir.

Attack Rate Nedir , Etkisi Nelerdir ve Nasıl Değiştirilir ?
Silahlara dikkat edecek olursak , burda bir alt ve bir üst limit olarakPhy ve Mag. Attack değerlerinin sıralandığını görürüz.Attack Rate işteburda devreye giren bir stats'dır.Attack Rate ne kadar yüksek olursa ,bu damage aralığından yüksek olanı vurma ihtimali o kadar artar.Bu dadoğal olarak damage'in artması anlamına gelir.Attack Rate her silahiçin farklı değerlerde olan bir özelliktir.Attack Rate'i değiştirmek yada arttırmak için 4 farklı seçenek vardır.Bunlardan 2'si tablet ilediğer 2'si ise Pacheon Mastery'sinde bulunan 1'i pasif , diğeri isebuff olan iki skill'dir.Tabletlerin adı Jade Tablet of Strike ve RubyTablet of Focus'dur.Bunların ilki silaha bonus olarak Attack Rateverirken , diğeri de silahın orjinal Attack Rate özelliğinideğiştirmektedir.Skill'ler ise isim olarak Mind Concertration (Pasif)ve Hawk Training Series (Buff)'dir.Yalnız Hawk Training Series'in 2.skill'i yardımcı bir pet çıkartmakta bu pet de sizinle birlikte hedefedamage vermektedir.

Phy Attack Değeri Nedir , Etkisi Nelerdir ve Nasıl Değiştirilir ?
Oyunda temel olarak 2 çeşit karakter yapılandırması vardır.Bunlardanbiri Pure Str dediğimiz , silah olarak bazı istisnai durumlar hariç ,Blade , Glavie ya da Bow kullanan char tipidir.Bu char tipleri içinmuhim olan phy. attack değeridir.Bu değer lvl alındıkça verilen Str ,üzerimizdeki itemlerden gelen Str bonusu ve elimizdeki silahın sahipolduğu Phy Attack değerine göre değişir.Fire'da bulunan Flame DevilForce (Pasif) ve Flame Body Series (Buff) Phy Attack değerini arttırıcıetki yapar.İtemdeki Phy Attack değeri ise Ruby Tablet of Courage iledeğiştirilebilmektedir.Bu değerdeki 1 puanlık artış , sizeskill'lerinizi kullanırken , skill'in özelliğinde er alan Phy Attackpower'in yanındaki %'lik değere göre değişir.Örnek olarak %250'lik birdeğere sahip olan skill'de Phy Damage'deki 1 puanlık artış size en az2.5 damage olarak etki eder.

Mag. Attack Değeri Nedir , Etkisi Nelerdir ve Nasıl Değiştirilir ?
Oyundaki diğer temel yapılandırma şekli Pure İnt olan , silah olarakyine bazı istisnai durumlar hariç , Sword , Bow ya da Spear kullananchar tipidir.Bu char tipleri için de muhim olan Mag. Damagedeğeridir.Aynı şekilde lvl başına verilen İnt , üzerinizdeki itemlerdengelen İnt bonus ve silahınızın sahip olduğu Mag. Attack değerine göredeğişir.Yine bu değeri de Lightning'de bulunan Piercing Force Series(Buff) ile arttırmak mümkündür.Silahın Mag. Attack değerini değiştirmekya da arttırmak ise Rub Tablet of Philosophy ile mümkündür.Yine budeğerde de yapılan bir puanlık artış , skill'iniz ile daha büyük orandadamage etkisi sağlar.Örnek olarak %250'lik değere sahip bir skill'de 1puanlık artış 2.5 damage'lik bir hasar artışı sağlar.

Dikkat : İtemlerinizdeki Parry Ratio özelliği , Phy Defans , Mag.Defans değerleri ve silahınızdaki Mag Attack Power , Phy Attack Powerdeğerleri , iteminizin SoS , SoM , SoSuN ya da '+' olmasına göredeğişir.

Phy Reinforce ve Magic Reinforce Nedir , Etkisi Nelerdir ve Nasıl Değişir ?
Üzerimizdeki elbise ve itemlere baktığımızda , alt taraflarda Mag. vePhy Reinforce değerleri görürüz.Bu değerler itemin + oluşu , SoS , SoM, SoSuN oluşuna bağlı olarak değişir.Yine bu değeri Ruby Tablet ofSpirit (Mag. Reinfore) ve Ruby Tablet of Life (Phy Reinforce) iledeğiştirmek mümkündür.Bunların yanında bu özellik üzerinizdekiitemlerin Protector , Armor ve Garment olmasına bağlı olarakdeğişir.Armor çok yüksek oranda Phy Reinforce değerine sahip iken ,Mag. Reinforce değeri olarak da en düşük özelliktekiseçenektir.Protector ise Armor'a nazaran daha az Phy Reinforce , ancakdaha fazla Mag. Reinforce Değerine sahiptir.Garment ise Oldukça yüksekMag. Reinforce değerine sahip iken , en düşük Phy Reinforce etkisigösteren elbise seçeneğidir.Elbiseler yanında silah ve -varsa-kalkan'da bu değeri arttırıcı özellik gösterirler.Reinforce char'ınızınverdiği Mag. ve Phy damage'i arttıran bir özelliktir.Ancak etkinliğioldukça düşüktür.Bu yüzden sakın Pure STR bir char'ınıza , damage'imazalacak diye kaygılanarak Armor giyinmeye yahut Pure İNT bir charınızvarsa Garment giyinmeye kalkmayın.Etkisi oldukça düşük olduğundanoyunda belki de kimsenin dikkat etmediği bir değerdir.Ancak yine desadece silahınızda bu özelliğe dikkat edebilirsiniz.Çünkü bu değere ençok etki silahtadır.Silahınızdaki bu değeri arttırmak için Ruby Tabletof Warriors (Phy Reinforce) ve Ruby Tablet of Meditation (Mag.Reinforce) kullanmanız gerekmektedir.

İmnue Nedir ?
İmnue 's' tuşuna bastığınızda Force serisinde bulunan Fire , Cold veLightning Mastery'lerindeki ilk skill'lerdir.Her birinin farklıözellikleri bulunmaktadır.Cold İmnue'si hedefi yavaşlatma ve dondurmaözelliğine sahiptir.Ancak Cold İmnue'sinde bug bulunmaktadır.Bu bugyüzünden karşınızdaki eğer bir başka oyuncu ise , yavaşlatma efektininsadece görüntüde olmaktadır.Yani rakibiniz eğer bunun bilincinde isesize seri olarak vurmaya devam edebilir.Bunun yanında Cold İmnue'siFire ve Lightning'e nazaran çok daha düşük damage'e sahiptir.Bu yüzdenCold daha çok ölmeme amaçlı ya da kaçan bir rakip varsa kaçmasınıengelleme amaçlı kullanılmaktadır.Fire İmnue'si ise en yüksek damage'esahip olan İmnue'dir.Bunun yanında karşı tarafı yakarak belirli zamaniçerisinde rakibe damage vermektedir.Bu yüzden PvP'lerde oldukçaavantajlıdır.Belki Cold Blader char'a sahip kişiler bunun yanlış birseçim olduğunu düşünebilir , ancak Cold İmnue'si ile Yatır-Batırskill'lerinde aksaklık yaşanması bunun doğru bir seçim olmamasınınsebebidir.Lightning İmnue'sinin avantajı ise aynı anda yakın mesafedebulunan 3 kişiye damage verilmesini sağlaması ve karşı tarafın ParryRatio'sunu düşürerek daha fazla damage verilmesinisağlamasıdır.Lightnin hızlı lvl kasma düşüncesi içerisinde iseniz sizeçok büyük avantaj sağlayacak İmnue'dir.Ancak Lightning İmnue'sinin deFire'a nazaran düşük damage'e sahip olması , Fire'a karşı arka plandakalmasının sebebidir.

İnt mi Yoksa Str mi ?
Bu soru oyunda açacağınız char seçiminde cevaplandırmakta en çok zorlukçektiğimiz sorudur şüphesiz.Pure İnt bir char oyunda çok yüksekhasarlar verirken can yönünden sıkıntı çekmektedir.Pure Str bir charise damage olarak daha düşük özellikte olmasına karşın , daha fazlacana sahip olması sebebiyle daha rahattır.Aslında burda bir denge sözkonusudur.Pure İnt char tipini ele alırsak , 3 farklı silah kullanımısöz konusudur.Bunlar Sword , Spear ve Bow'dur.Bunlardan Spear , defansyönünden daha zayıf , ancak damage yönünden Sword ve Bow'a nazaran dahagüçlü bir seçimdir.Spear kullanan bir char'ın tek hedefi vardır :Yanına yaklaştırmadan öldürmek.Çünkü karşı tarafın tüm saldırılarınaaçık olan bu seçim , rakibin yanına gelmesi ile , canının da azolmasından dolayı çok sıkıntı çeker.Spear'da amaç 3 - 4 skill ile karşıtarafı yıkmaktır.Ancak karşınızda elinde shield bulunan ve shield'ininBlock Ratio'su yüksek olan biri varsa Spear char'ların işi oldukçazorlaşır.Karşı tarafın atılan nuke'lerden herhangi birini block'lamasıdurumunda Spear'in PvP'den galip çıkma ihtimali çok azalmışdemektir.Sword ise damage yönünden daha geri planda kalsa dahi ,Shieldî ile defansını kuvvetlendirmiş olması sebebi ile PvP'lerde herzaman 2. hatta 3. - 4.... şansa sahip char tipidir.Block Ratio değeriyüksek bir shield ile PvP'lerde etkili olma şansları vardır.Aynızamanda damage olarak da yine tatmin edici ve ürkütücü rakamlaraulaşabilmektedirler.Ölümcüllükleri yine tartışılmayan char tipidir.Aynızamanda Pure İnt bir char elindeki silaha bakmaksızın hızlı şekilde lvlkasabiliyor olması da diğer bir avantajıdır.İnt yapılandırması için birdiğer seçenek Bow'dur.Bow daha çok Pure Str ve Hybrid yapılandırmalarıiçin tercih ediliyor olsa da İnt için de uygundur.Pacheon'da bulunanCritic arttırıcı ve %350'lik damage katlama oranına sahip skill'lerisayesinde Pure İnt bir Spear'dan dahi daha fazla hasara ulaşmalarımümkündür.Ancak buna karşın ne bir Spear kullanan char kadar canaulaşabilir ne de elinde shield olmadığından saldırıları blockedebilir.Bu yüzden Pure İnt Bowman yapılandırmasında amaç rakibi aslayaklaştırmamaktır.Kısa aralıklarla critical tutturarak rakibi indirmekamaçlanır.Pure Str char içinse yine 3 çeşit silah tercihimevcuttur.Bunlardan Glavie Blade'e nazaran daha çok hasar verebilen vedaha hızlı lvl kasan seçenektir.Heuksal'da bulunan Cheolsam Force(Pasif) Skill'i ile en yüksek cana ulaşan char tipidir.İnt char'larınkorkulu rüyası olan glavie'in bu özelliği her hangi bir atağı esnasındaCrit çekmesi durumunda yüksek damage'e ulaşmasıdır.Bunun dışında Stuneden skill'lerinin olması ve yine rakibi ileriye fırlatarak heal potuiçerek kendini koruması STR char seçiminde Glavie 1. sırayatasımaktadir.Buna karşın Blade char'ların ise en büyük özelliği , birglavier kadar olmasa dahi yüksek miktarda cana sahip olması , shield'ıile damage block'laması ve Yatır-Batır skill'leri ile hem karşı tarafahasar verirken , bir yandan da can doldurmasıdır.Blader bir char'ınshield'ının BR'si yüksek olması durumunda ve üzerindeki itemlerinkliteli olması halinde ölümsüz olduğu bilinen bir gerçektir.Ancak karşıtarafa verdiği hasarlar ne Pure İnt bir Char'la ne de Pure Str birGlavier ile kıyaslanamaz.Bu yüzden Blade kullanan bir char'ın yüksekdamage'e ulaşması üçün elideki silahın Phy Attack değerini , AttackRate ve Critical değerini yüksek tuması şarttır.Bunun yanında silahınında +5 ve üzeri olması ana şartlar arasındadır.Son seçenek Pure StrBowman ise yaklaşık olarak Blader kadar cana sahipolmaktadır.Glavie(Stun ve KnocBack) ve Blade'e nazaran defansif yönüdüşük olmasına karşın , Critical ve %350 katlama oranına sahipskill'leri ile ölümcüllüğü en yüksek olan Str yapılandırmasıdır.Enhızlı kasan Str yapılandırmasıdır.Pure İnt bir char'a tek vurmasısağlam bir critical ile oldukça mümkündür.En yüksek damage'e ulaşan Stryapılandırmasıdır.Bunlar içerisinden sizin stratejinize uygun olanıseçmeniz gerekmektedir.

Shield'da Bulunan Block Ratio Değeri Neye Yarar ?
Bu değer Shield'ınızın Block çekme ihtimalini arttıran ihtimalinrakamsal değeridir.SoS , SoM ya da SoSuN olmayan bir shield içinmaksimum Block Ratio (BR) değeri 20'dir.Bu değer SoS için 24 , SoM için26 ve SoSuN için 28'dir.Bu değeri Ruby Tablet of Agility iledeğiştirmek mümkündür.Shield'in + olmasından çok BR'sinin yüksek olması, shield'in hem kalitesi hem de fiyatını arttıracak niteliktir.

Critical Nedir , Neye Yarar ?
Her Silah'ın bir Critical değeri vardır.Bu değer size saldırı esnasındabelirli bir ihtimalle , vuracak olduğunuz hasarın yaklaşık 2 katı hasarvurmanızı sağlar.Ancak bu durum Nuke'ler için geçerli değildir.BuCritical değeri ne kadar yüksek olursa , char'ınızın saldırı esnasındaCritical vurma ihtimalini arttırır ki bu da hedefi öldürmenizikolaylaştıracaktır.Critical değeri , silahın SoS , SoM ya da SoSuNoluşuna ve Blade , Sword , Glavie , Spear ve Bow oluşuna göre maximumdeğerinde farklılıklar göstermektedir.Normal bir Blade ve Sword'daCritical değeri max 13 ike Bow , Spear ve Glavie'de 16'dır.Bu değeri dedeğiştirebileceğiniz bir tablet mevcuttur.Tabletin adı : Ruby Tablet ofChallenge'dır.

Sp Farm Nedir , Neden Yapılır ?
Skill tablosuna baktığımızda 7 farklı Mastery ve bu Mastery'lerinlvl'lerini görürüz('s').Sp Farm ; Char'ın kendi lvl'i ile skilltablosundaki mastery lvl'leri içinde en yüksek olan arasında farkbırakmamız durumunda , kesilen monster'lardan daha az ex alma , bunakarşın daha fazla sp ex'i alma durumudur.Örnek olarak Fire Mastery 19 ,Cold Mastery 15 , Lighting Mastery 16 , Heuksal Mastery'si 20 olan birchar'ın , kendi lvl'i de 22 olduğunu düşünürsek , bu char sahibi 2LvL'lik Sp Farm(Gap) yapmaktadır.Sp farmın yapılma sebebi ise , charınkarakterine uygun , yani gerekli skill'leri eksiksiz vererek ,class'ında en sağlam char'a ulaşmaktır.Sp Farm için 2 seçenekmevcuttur.Ya maksimum lvl seviyesine (80) ulaşmadan Sp Farm yaparak vesp biriktirerek , LvL 80 olduğunuzda hemen job kasmaya , oyundaeğlenmeye başlarsınız , ya da hızlıca maksimum lvl'e ulaşıp , dahasonra skill'lerinizi 71'e çekerek bir süre Sp kasmak , sp ihtiacınızbittikten sonra oyunda Job kasmaya , eğlenmeye başlarsınız.Ancak burdadikkat edilmesi gereken , özellikle Pure İnt bir char'a sahip iseniz ,skill yönünden zayıf bir char ile , lvl kasma esnasında ölme riskinizinyüksek olduğudur.

Job Nedir , Nasıl ve Neden Yapılır ?
Oyunda 3 farklı Job yani meslek vardır.Bunlar Trade , Thief veHunter'dır.Her birinin farklı amaçları vardır.Oyunun adından gelendoğası ile alakalı olarak Trade : Ticaret , Thief : Hırsız ve Hunter :Thief Avcısı yani bir nevi polis gibidir.Bunların içinde altın olaraken karlısı Trade'dir.Ancak yüksek lvl oyuncuların bir çoğu bu mesleğisıkıcı olduğu sebebi ile tercih etmemektedir.Thief ve Hunter'lık iseaksiyon dolu ve kişiyi eğlendiren meslekler'dir.Ayrıca Thief'liğinfazla olmamasına karşın altın getirisi de vardır.Çaldığınız mallarıThief Şehrine Bandit Return Scroll ile ışınlanarak satmanız yeterliolacaktır.Tüm Job'lar için bir alt lvl sınırı vardır ve bu sınır Lvl20'dir.Lvl 20 olduktan sonra yapmanız gereken char cinsiyetine uygunİdentity Card(Hunter) Thief Suit(Thief) Trader Flag(Trader).Buflag'ların hepsinden içinizde ya da deponuzda(Storage) bulundurun.Elbetzamanı geldiğinde kullanaksınız.Yapmak istediğiniz meslek hangisi ise ,o mesleğe ait flag'ı , 'ı' tuşuna basıp , char resinin olduğu bölümdekisağ alt köşeye yerleştiriniz.Eğer Hunter iseniz yapmanız gereken tekşey , etrafta gezip , thief aramak olacaktır.Hunter'lıkta amaç ,thief'leri kesmektir.Eğer Thief iseniz , yanınızda kesinlikle BanditReturn Scroll , Stable Master'dan alabileceğiniz bir miktar pet healpotu ve yine bu npc'de Trade seçeneğinde bulunan , lvl'inize uygun birmiktar deve yahut at bulundurmanız gerekmektedir.Sonra yapmanız gereken, 2 ve üzeri ıldız seviyesinde mal taşımakta olan Trader'ları beklemekve avlamaktır.Ancak dikkat edilmesi gereken etrafta lvl'ce sizden dahayüksek hunter olmaması ve saldıracağınız kervan'ın sahibinin sizdengüçsüz olmasıdır.Aksi taktirde ölümünüz kaçınılmazdır.Eğer kervan bulduve güvenli şekilde yatırdıysanız , devenizi çıkartıp yerdeki mallarıtoplayın ve ardından , yanınızda taşıdığınız Bandit Return Scroll'abasarak ışınlanmanızdır.Thief'lik de bir diğer önemli unsur'da 'c'tuşuna bastığımızda , karşımızdaki ekranın sağ alt köşesinde bulunanArrange Point değeridir.Bu değer 3000'i geçtikten sonra , Wantedolursunuz.Eğer Trade yapacaksanız , gerekli olan Trader Flag'ı 'ı'tuşuna basarak , char resminin sağ alt köşesindeki kutuyayerleştirmeniz gerekmektedir.Daha sonra gidip , Stable Master'dan birmiktar pet heal potu , yine lvl'inize uygun at ya da deve almanızgerekmektedir.Daha sonra bulunduğunuz şehirdeki Specialty Shop'a gidip, devenize mal yüklemeye başlayın.Burda dikkat edilmesi gereken husus ,malı yüklerken karşınıza çıkan ekranın altında bulunan yıldızsayısıdır.Bu yıldız 2 ve üzeri olduğunda , ouncu thief'lerin de hedefihaline gelirsiniz ki , bu işinizi iice zorlaştıracaktır.Aynı zamandabelirli periyotlar ile çıkan npc thief'lerinin sayısı da tradelvl'inize yani almış olduğunuz malın yıldız olarak karşılığına göreartacaktır.Eğer tek yıldızlık bir Trade yapacaksanız , devenize 2yıldız olana kadar mal alın.Daha sonra tek tek aldıklarınızdan satarak, yıldız sayısı 1 olana kadar devam edin.Yıldız sayısı 1'e indiğindegitmeye hazırsınız demektir.

Trade Altın Kasmak İçin Mantıklı mıdır ?
Trade atmak , çoğu kişi için altın kasmak anlamına gelmektedir.Ancak buen mantıksız yöntemdir.Eğer bir hunter'ın eşlik etmediği bir trade'denbahsediyorsak , bu trade işleminin minimum 45 dakka sürmesi sözkonusudur.Bu zaman içerisinde lvl'inizdeki monster'ları keserek hem lvlkasmak mümkündür , hem de düşecek bir item ile (Lvl'e bağlı olarakdeğişebilir) bir Trade boyunca edilecek karı elde etmekmümkündür.Özellikle Lvl 20 - 40 arası , çok yüksek olan item düşürmeihtiali yüzünden , bu lvl'lerde Trade atmak , oldukçamantıksızdır.Kaldı ki yine bu lvl'lerde Trade esnasında ölmek vekervanın başarısızlık ile sonuçlanması söz konusudur.O yüzdenTrader'lık altın kasmak için önereceğim son yöntemdir.

Kurt Almam Şart mıdır , Avantajları Nelerdir ?
Kurt almak lvl 20 olana dek altın yönünden sizleri oldukça zorlayacakbi masraftır.Ancak lvl 20 sonrası , düşen itemlerin artan fiyatları ile, Kurt almak mümkün hale gelmektedir.Avantaj olarak ise , saldırdığınızmonster'a sizden bağımsız olarak damage vermesi , monster'ı kesmehızını arttırmakta , bu sayede de daha kısa zamanda daha fazla exkasmanızı yani diğer bir değişle lvl almanızı sağlamaktadır.Bu yüzdenolmazsa olmaz olmasa da , imkanlar uygun olduğunda alınası yüksek birekstradır.

Ticket Nedir , Neye Yarar ?
Oyunda her monster'ın sizin lvl'inize göre verdiği sabit bir ex miktarıvardır.(Not : Sp farm varsa alınan ex miktarı değişir)Ticket kestiğinizherhangi bir monster'dan aldığınız ex ve sp ex.'ini 3 saatliğine 2 katarttıran ve bu sayede lvl almanızı kolaylaştıran bir scroll'dur.Almakiçin yapmanız gereken www.silkroadonline.net adresinde normal id vepass ile login olduktan sonra , Item Mall linkine girerek , kredi kartıbilgilerinizi ve almak istediğiniz silk miktarını belirterek silkalmaktır.Daha sonra oyundan en sağ alt tarafta Item Mall seçeneğinetıklayarak , burdan Expendables/Special bölümüne girmek , burdakiTicket'lardan size maddi yönden uygun olanı seçmektir.İçinize yerleşenscroll'a mouse ile sağ tıkladığınız anda , ticket işlemeyebaşlayacaktır.3 saat süre boyunca kestiğiniz monster'lardan 2 kat ex vesp ex almaya başlarsınız.Ancak 8 kişilik bir partide iseniz ticket'ınızzamanını durdurur.Bu durum sayesinde kasma yerinize gidene kadar 8kişilik partiye girerek Ticket sürenizin boşa gitmesini de engellemişolursunuz.

Hack'lenme , Çalınma ve Soyulma Gibi Durumlardan Nasıl Korunabilirim ?
Özellikle yüksek lvl'de bir char sahibi iseniz en büyük korkulardanbiri de char'ınızın hack'lenmesi yahut soyulmasıdır.Bu durumdankorunmanın öncelikli yolu , id'niz ile , oyundaki char isminizin aynıolmamasıdır.Bunun yanında id'nize kayıtlı olan mail adresinizin ,başkalarınca bilinmemesi , msn'de kullanmadığınız bir mail olması daönelidir.Bunun dışında oyunda alış-veriş işlemlerinizi tanımadığınızkişiler ile kesinlikle stall aracılığı ile yapın.Çünkü Exchange sistemiile id ve pass çalınmasını sağlayan programların varlığıbilinmektedir.Bunlar dışında da eğer halen rahat edemiyorsanız ,haftada 1 kez , bot ya da paylaşım sağlayan programların bulunmadığıbir bilgisayardan , şifrenizi düzenli olarak değiştirebilirsiniz.

Lvl Kasma Esnasında Nelere Dikkat Etmeliyim ?
Bu durumu yorumlamak için char build şekliniz oldukça önemlidir.Oyundatüm char tiplerinin lvl 30 ve civarında yeni skill'leri açılmakta vechar'lar güçlenmeye başlamaktadır.İşte bu lvl'e kadar str ve int chartipleri için farklı durumlar söz konusudur.Pure int char'lar bilindiğiüzere canı az olan ve bu yüzden özellikle lvl 30 olup , nukeskill'lerini verinceye dek , sürekli ölüm sıkıntısı içerisindeolurlar.İşte bu yüzden int char'ların lvl 30 oluncaya dek , kendisineturuncu olarak görünen (sizin lvl'inizden 2 ile 4 lvl yüksek olanmonsterlar) monster kesmeye kalkması ölüme davetiye gibidir.Ancak strchar'ların can sıkıntısının olmaması , kendilerine turuncu olanmonster'ları kesme hakkı doğurur.Bu sayede str char tipleri ,kestikleri monster'lardan kendi lvl'lerinde item düşürme şansına sahipolurlar.Ki bu da altın masrafı yönünden büyük bir artıdır.İnt chartiplerinin durumu dengelemek adına yapabilecekleri en iyi şey , lvl 30oluncaya dek muhakkak Armor elbise kullanmalarıdır.Çünkü lvl 30oluncaya dek , sadece 2 adet monster çeşidi , magic hasarvermektedir(Earth Taoist ve Yeowa).Kaldı ki zaten build esnasındaverilmiş olan int sayesinde int char'lar o lvl'ler için yeterince mag.defansa sahip olurlar.Ancak diğer bir soru vardır ki , bu da hızlı lvlkasmak adına , çeşitli soru ve sıkıntıları doğurmaktadır.Bu : 'Kendilvl'imizde , ya da kendimizden daha yüksek lvl'de yaratık mı kesmemiz ,lvl kasma hızımız için doğru seçenektir' sorusudur.Bu soru da chartipleri için değişkenlik gösterir.Eğer pure int bir char sahibi isenizdaha şanslısınız demektir.Lvl 30 olduktan sonra vermiş olduğunuznuke'ler sayesinde hızlı şekilde monster kesmeye başlarsınız.Dikkatetmeniz gereken şey , sizin lvl'iniz de bir monster ile , size turuncuolarak görünen bir monster'a kac adet skill harcadığınızdır.Aynı sayıdaskill kullanmanız durumunda , kendinizden yüksek lvl'li monster'larıkesmeniz sizin için mantıklı olanıdır.Ancak str char'lar için bu eldekisilaha bakmaktadır.Eğer elinizde +4 ve üzeri bir silah yoksa ,kendinizden yüksek lvl'deki monster'ları kesmek sizler için işkencegibidir.Fazla ex alındığı doğrudur(Monster başına) ancak muhim olanhızlı kasmak ise , dikkat edilmesi gereken ne kadar zamanda ne kadar exalındığıdır.Bunu da anlamak için , belirli bir zaman belirleyerek(örneğin 1 dakika gibi) kendi lvl'inizde kaç adet ve kendi lvl'inizdenyüksek kaç adet monster kestiğinize bakın.Bu sayede hangisinin karlıolduğunu göreceksiniz.

Trade Mantıksız İse Altın Biriktirmek İçin Ne Yaplamıyım ?
Özellikle lvl olarak 42 sınırı geçildiğinde , char sahiplerini yeni birtehlike beklemektedir.Bu tehlike değişen heal ve mana potu , bir andakatlanmış olan silah ve elbise fiyatlarından kaynaklanması olası olanaltın sıkıntısıdır.Bu durumlarda benim önerim , kendi lvl'inizden 2 ve4 lvl arası düşük lvl'e sahip monster'ları kesmeniz olacaktır.(Yaniaçık yeşil görünen)Bu sayede , monsterların size az hasar vermesisebebiyle daha az heal potu kullanırsınız.Bu ilk artıdır.Ama daha damühim olan , çok hızlı monster kesmenizi sağlaması ve bu durumun daitem düşmesi ihtimalini katlamasıdır.Diğer yöntem ise yine intchar'ları sıkıntıya sokan , düşük kalitede item alarakilerlemektir.Canı az olan pure int char'ların bu yöntemi tercih etmesi, ölme riskini artırmaktadır.

Uniqe Monster'lar Ne İçin Var , Kesmemin Artısı Nedir ?
Bilindiği gibi 20 lvl'den başlayarak oyunda 4 tane unique monsterbulunmaktadır.Bunlar : Tiger Girl (Lvl 20) , Uruchi (Lvl 40) , Isyutaru(Lvl 60) ve Lord Yarkan'dır(Lvl 80).Öncelikle her hangi bir uniquemonster'ı kesmek istiyorsak , bunun için öncelikli koşul , uniqemonster'ın lvl'inden en az 8 lvl daha yüksek lvl'de olmanızdır.Aksitaktirde unique monster'ların spawn ettikleri monster'lar sebebiyleölme riskiniz çok yüksektir.(Lord Yarkan için bu durum geçerlideğildir.)Unique monster kesmenin tartışılmaz artısı , server'da o andaonline olan tüm oyuncuların ekranlarında , sizin adınızın yazmasıdır.Busayede bir nevi char'ınızın reklamını yapmış , ani kendinizi tanıtmışolursunuz.Sonuçta bu oyunda hepimizin amacı güçlü bir char oluşturmakve char'ımızın güçlü olduğunu kanıtlamaktır.İşte kanıtlama noktasındaunique monster'lar oldukça iyi bir araçtır.Her 3 ila 6 saat arasındadeğişen aralıklar ile , unique monster'lar spawn olmaktadır.Hepsininbelirli sayıda ve belirli alanda spawn yerleri vardır.(Bunu siteiçerisinde bulabilirsiniz)Yapılması gereken , seçtiğiniz bir uniquemonster'ın spawn oluşundan 3 saat sonra , spawn alanınagitmektir.Unique monster'ı bulma ihtimalinizi arttırmak için de , ensık spawn noktası olan ve diğer spawn noktalarına geçişi kolay olanyerlerde beklemektir.

Silahıma ya da Diğer İtemlerime + Basarken Dikkat Etmem Gerekenler Nelerdir ?
'+' basacağınız itemin , öncelikli olarak bu işlemi hak edeceknitelikte olması gerekir.Yani misal olarak + basılacak item bir bladeise , bu blade'in critical , phy attack power (%) yönünden kaliteliolması gerekir.Dikkat edilmesi gereken diğer bir durum , silahauygulanacak + işleminin , başarı ile tamamlanması durumunda , yapılanmasrafın daha sonra item satılırken çıkarıp , çıkaramayacağıdır.Çünkülvl 1 olan bir blade'e '+' basmanın , zarar etmekten başka biraçıklaması yoktur.Bunun dışında son önemli husus , '+' basacağınızitemi ne kadar süre kullanacağınızdır.Misal olarak , lvl 34 bir char'asahip bir oyuncunun , elindeki silah'a '+' basmayı denemesi oldukçagereksizdir.Sebebi ise , silahı lvl 35 olunca değiştirecekolmasıdır.Benim sizlere önerim , lvl 42 altındaki silah ve diğer itemihtiyaçlarınızı , '+' lı olarak bulundurmak istiyorsanız , bunu hazıralarak gidermenizdir.Çünkü 42 lvl öncesi itemlerin , satış esnasındasizi zarara sokma ihtimali çok yüksektir.

PK Nedir , Olunması Halinde Ne Yapılmalıdır ?
Oyunda lvl 20 olana dek , beginner adında bir koruma söz konusudur.Lvl20 olduktan sonra , oyuncuların , diğer oyuncuları , PvP Cape ya da Jobşartı olmaksızın öldürme şansı doğar.Ancak bu durum , ölen kişinindeğil , öldüren kişinin alyhinde bir oladır.Lvl 20 üzeri iseniz vesizin gibi yine lvl 20 üzeri bir oyuncuyu kesti iseniz , PK modunageçersiniz.Bunu anlamanın en kola yolu char iminizin kırmızı olarakgörünmesidir.Bu durumdan kurtulmanın 2 yolu vardır.İlk seçenek ,üzerinizde ve içinizde bulunan tüm itemleri , storage'e koyarak ,kendinizi bu statüden kurtarıncaya kadar diğer oyuncuların kesmesineizin vermek , hatta kesmelerini istemenizdir.Ancak bunu yapmadan önce ,tüm SP'nizi harcamaya çalışın.Çünkü monster keserken ya da jobesnasında ki ölümler dışında PK iken öldüğünüzde Sp'niz de aynıex.'iniz gibi gitmektedir.Diğer bir seçenek ise , oyuncu sayısının azolduğu yerlere giderek , monster kesmektir.Belirli miktarda monsterkestikten sonra Pk modundan kurtulunur ve isminiz tekrar beyaz olarakgörünür.Ancak bu oldukça risklidir.Pk olmuş bir oyuncunun kesilmesidurumunda , ihtimal ile içindeki ve üzerindeki itemlerin düşmesi sözkonusudur.Bu yüzden ilk seçenek genelde daha çok tercih edilendir.

Görevleri Eksiksiz Yapmamın Bir Artısı Var mıdır ?
Oyunda ortalama olarak her 2 lvl'de bir yeni bir Quest yani görevaçılmaktadır.Bu görevlerin en güzel yanı , sizin o anda sahip olduğunuzlvl'e göre monster kestirmesidir.Ancak lvl 1'den lvl 29'a kadar çok sıkşekilde görev bulunmaktadır.Bazen lvl atladığınızda 2 - 3 tane yenigörevin açıldığını görürsünüz.Bu yüzden bazı görevleri geciktirir ve bugeciktirme sebebi ile görevin size sunacağı bonus ex. miktarını , artıkpek de anlamı olmayan rakamlarda kalmasına sebep olursunuz.Özellikle budurum Sp Farm yapmadan ilerleyen oyuncularda sık gerçekleşir.Oyunda tümgörevleri bitirmenin bir özelliği yoktur.Ancak bazı görevlerin bir biriile bağlantılı olması , atlamış olduğunuz bir görevin , ilerde başka irgörevi alamamanıza sebep olması söz konusudur.Sizlere önerim , lvl42'ye kadar olan görevleri , yetiştirememeniz halinde , tekrar geridönmemenizdir.Ancak 42 sonrası görevlerin , lvl 60 ve sonrasındakigörevlerin alınmasında şart oluşu sebebiyle , aksatılmamasıgerekmektedir.Bu duruma dikkat edilmelidir.

Yüksek Lvl Yardımı İle Lvl Kasmak Avantajlı mıdır ?
Oyunda önceden ya da oun esnasında , size göre daha yüksek lvl'dearkadaşlar edinmeniz ya da böle arkadaşlarınızın olması sözkonusudur.Böyle durumlarda Knight Online tabiri ile CivCiv'lik imkanıortaya çıkar.Ancak Silkroad'da maalesef bu imkan kısıtlıdır.Lvl 18-20olduktan sonra , bir başkası yardımı ile lvl kasmak , emin olun kendikendinize lvl kasmanızdan daha az etkiye sahiptir.Bu yüzden lvl 20 veyukarısında bu yönteme başvurmanız , lvl kasma hızınızı olumsuz yöndeetkileyecektir.Bu lvl öncesinde yapmanız gereken sadece Exp. Auto Shareözellikte bir parti açmaktır.Açılan partiye yüksek lvl'li arkadaş daalındıktan sonra , keyif ile oturup arkadaşınızın monster kesmesiniizleyin.Öldürülen her monster'dan sizin lvl'iniz ve kesilen monster'inlvl'ine göre bir miktar ex gelecektir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Genel Ama Detaylı Bir Bakış
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Silkroad Online - Knight Online | Metin2 Hileleri | Cabal Online :: Silkroad Online :: Silkroad Online Genel-
Buraya geçin: